Palloliiton puheenjohtajat
     
1907-08 Walter Flander Teekkari, urheilutoimittaja
1909 John Battista Catani Sveitsiläistä kondiittorisukua
1910-11 Uno Westerholm Rautatievirkailija, urheilutoimittaja
1912 Carolus Lindberg Arkkitehtiopiskelija
1913-17 Walter Qvist Insinööri
1918-52 Erik von Frenckell Apulaiskaupunginjohtaja
1953-63 Juuso Walden Vuorineuvos, Yhtyneet Paperitehtaat Oy:n tj.
1963-74 Osmo P. Karttunen Saastamoinen-yhtymän tj.
1974-75 Ove Rehn Diplomiekonomi
1975-83 Jouko Loikkanen TVH:n pääjohtaja
1983-87 Lauri Pöyhönen Varatuomari, eläkeläinen
1987-97 Pentti Seppälä Pohjolan tj.
1997-09 Pekka Hämäläinen Varatuomari, ETTL:n tj.
2009-12 Sauli Niinistö  Eduskunnan puhemies
2012-17 Pertti Alaja  Ekonomi

Puheenjohtajat: Seppälä, Hämäläinen ja Niinistö. / 10.10.2010

Puheenjohtaja Sauli Niinistö Kisapuistossa. / 10.10.2010

Jalkapallovaikuttaja Pertti Alaja on kuollut
Suomen Palloliiton puheenjohtaja Pertti Alaja on kuollut 65-vuotiaana. Alaja sairasti syöpää. Alajan kuolemasta kertoi hänen veljensä Erkki Alaja Twitterissä. - Rakkaan veljeni Pertin voimat uupuivat aamuyöllä ja hän siirtyi taivaallisille pelikentille. Kiitos Pertti, olet saanut levon, Erkki Alaja kirjoitti. Alaja hoiti työtehtäviä sairaudestaan huolimatta viime kuukausiin asti. Alaja jäi sairauslomalle syöpädiagnoosin jälkeen tämän vuoden alussa ja palasi töihin huhtikuussa. Alaja oli pitkäaikainen vaikuttaja suomalaisessa jalkapallossa ja toimi monissa kansainvälisissä tehtävissä. Pertti Alaja ehti olla jalkapallon järjestötoiminnassa mukana yli neljännesvuosisadan ja hän tunsi hyvin lajin kansainväliset ympyrät. Hän toimi muun muassa Etelä-Afrikan MM-kisojen turnausjohtajana vuonna 2010. Pelaajaurallaan Alaja toimi maalivahtina edustaen muun muassa Hakaa, HJK:ta ja Malmöä. Alaja pelasi urallaan 29 A-maaottelua. (yle.fi / 18.08.2017)

Pertti Alaja valittiin Palloliiton puheenjohtajaksi

Pertti Alaja on äänestetty Suomen Palloliitton uudeksi puheenjohtajaksi Palloliiton liittokokouksessa Helsingissä. Alaja sai 55 ääntä. Toiseksi eniten ääniä keräsi Ari Lahti, 33 ääntä. Muut ehdokkaat jäivät kauas taakse: Hannu Tihinen sai neljä ääntä, Lasse Lehtinen kolme ja Göran Enckelman kaksi ääntä. Äänensä antoi 97 liittokokousedustajaa sadasta. Näin Alaja sai uuden äänestystavan vaatiman enemmistön äänistä jo ensimmäisellä kierroksella. 
Alaja, 60, toimi Palloliiton pääsihteerinä vuosina 1990-2000 sekä varapuheenjohtajana 2004-2006. Alaja on työskennellyt myös erilaisissa Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan tehtävissä, viimeksi MM-turnauksen 2010 turnausjohtajana. Palloliiton varapuheenjohtajiksi valittiin Markku Lehtola ja Harri Talonen.

Pertti Alaja
Syntyi 18.2.1952 Helsingissä.
Edusti maalivahtina Hakaa, OTP:tä, ja HJK:ta SM-sarjassa.
Ulkomaisia seuroja peliuralla olivat Ikast (DEN), Edmonton Drillers (CAN) ja Malmö (SWE).
29 A-maaottelua Suomen paidassa.
Ekonomi Helsingin kauppakorkeakoulusta 1976.
Jalkapallovalmentajatutkinto (JVT) 1987.
Palloliiton pääsihteeri 1990-2000.
Hankejohtaja 2001-2003 Ruotsin, Tanskan, Norjan ja Suomen yhteisessä EM-kisahankkeessa vuoden 2008 EM-turnauksen järjestämiseksi.
Palloliiton varapuheenjohtaja 2004-2006.
Etelä-Afrikan MM-turnauksen 2010 turnausjohtajan tehtävä 2008-2010.
(yle.fi / 14.10.2012)

Palloliitto päätti Niinistön sijaisen
Suomen Palloliiton liittohallitus kokoontui maanantaina keskustelemaan SPL:n puheenjohtajatilanteesta. Liittohallitus päätti, että liittokokouksen vuonna 2009 valitsema ensimmäinen varapuheenjohtaja Markku Lehtola toimii puheenjohtajan sijaisena seuraavaan liittokokoukseen asti.Liittohallitus kokoontui, koska tasavallan presidentiksi sunnuntaina (5.2.) valittu SPL:n puheenjohtaja Sauli Niinistö ilmoitti eroavansa puheenjohtajan tehtävästä maanantaina (6.2.).
Palloliiton tiedotteen mukaan Lehtolan varamiehenä toimii liittokokouksen valitsema toinen varapuheenjohtaja Kari Uotila. Palloliitton seuraava sääntömääräinen liittokokous pidetään 13. -14. lokakuuta 2012. (yle.fi / 06.02.2012)

Sauli Niinistöstä Palloliiton puheenjohtaja
Suomen Palloliiton 86. varsinainen liittokokous on valinnut Sauli Niinistön Palloliiton puheenjohtajaksi seuraavaksi kolmivuotiskaudeksi.
Lauantaina Kouvolassa alkanut liittokokous käsitteli henkilövalintoja sunnuntaina 8.11. aamupäivällä. Väistyvän puheenjohtajan Pekka Hämäläisen tilalle valittiin yksimielisesti Sauli Niinistö.
Varapuheenjohtajien vaalissa sen sijaan jouduttiin äänestykseen, jossa Markku Lehtola sai 36 ääntä, Kari Uotila 32 ääntä ja Heikki Grönlund 27 ääntä. Näin Palloliiton 1. varapuheenjohtajaksi valittiin Lehtola ja 2. varapuheenjohtajaksi Uotila.
Liittokokous hyväksyi lisäksi yksimielisesti liittohallituksen sille esittelemän Palloliiton toimintastrategian sekä esitetyt sääntömuutokset.
Väistyvä puheenjohtaja Pekka Hämäläinen uskoo, että Sauli Niinistö saa käsiinsä hyvässä tilassa olevan Palloliiton ja suomalaisen jalkapallokentän.
- Voin lähteä hyvillä mielin pois. Liitossa on hyvä henki ja täällä tehtiin hyviä päätöksiä erityisesti strategiaa käsiteltäessä, Hämäläinen sanoi. - Suomalaisen jalkapalloilun tilanne on tällä hetkellä hyvä ja hyvällä pohjalla ollaan.
Niinistö oli heti varmis tarttumaan haasteeseen ja kiitti myös puheenjohtaja Hämäläistä 12 vuoden työstä. - Haluan kiittää Pekka Hämäläistä tulevasta. Olemme jakaneet viisaita ajatuksia suomalaisesta jalkapalloilusta ja olen valmis nyt jatkamaan suomalaisen jalkapalloilun parissa. - Nöyrillä mielin lähden tehtävään. Olen monissa tehtävissäni joutunut käyttämään arvostelukykyäni ja olen tehnyt myös virheitä. Toivottavasti osaan nyt tässä tehtävässä arvioida tekemisiäni ja löytää oikeat ratkaisut.
Niinistö painotti omistautumisen merkitystä jalkapalloilun kehittämiseksi edelleen Suomessa. - Omistautuminen on kaikkein tärkeintä, niin taustalla kuin kaikkialla muualla, Niinistö sanoi. - Myös minä omistaudun nyt tällä tehtävälle.

Sauli Niinistö 

Turun hovioikeuden hovioikeudenviskaali 1976-1987
oma lakiasiaintoimisto Salossa 1978-1988

hovioikeudenneuvos 1994

vice president EIB 2003-2007

 

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät: 

Puhemiehistö (Pm) 24.04.2007 -

Puhemiesneuvosto (Pm) 24.04.2007 -

Kansliatoimikunta (Pm) 24.04.2007 -

Kansainvälisten asiain foorumi (Pm) 20.06.2007 -

 

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä: 

Suuri valiokunta 07.04.1987 - 10.04.1991

Perustuslakivaliokunta 09.04.1987 - 10.04.1991, 23.02.1993 - 23.03.1995, (pj) 25.02.1993 - 24.03.1995

Lakivaliokunta 09.04.1987 - 19.02.1993

Valtiovarainvaliokunta (vj) 11.04.1991 - 11.05.1993

Ulkoasiainvaliokunta 05.04.1995 - 12.04.1995

Valitsijamiehet 07.04.1987 - 21.03.1991

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta 05.05.1989 - 11.05.1993

Eduskunnan pankkivaltuusto (pj) 05.04.1995 - 21.04.1995

Suppeampi pankkivaltuusto 05.04.1995 - 21.04.1995

ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 03.05.2007 - 18.04.2008, (pj) 11.05.2007 - 18.04.2008

Euroopan parlamentin ja Suomen eduskunnan yhteiskomitean Suomen valtuuskunta (vj) 14.09.1993 - 31.12.1994

 

Eduskuntaryhmät: 

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 21.03.1987 - 18.03.2003, 21.03.2007 -

 

Valtioneuvoston jäsenyydet

Pääministeri:  pääministerin sijainen (Lipponen I) 13.04.1995 - 14.04.1999,

pääministerin sijainen (Lipponen II) 15.04.1999 - 30.08.2001

 

Ministeri:  oikeusministeri (Lipponen I) 13.04.1995 - 01.02.1996,

valtiovarainministeri (Lipponen I) 02.02.1996 - 14.04.1999,

valtiovarainministeri (Lipponen II) 15.04.1999 - 16.04.2003

 

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät: 
presidentin valitsijamies 1988

Poliisiasiain neuvottelukunta (pj) 1989-1991

 

Kansainväliset luottamustehtävät: 

European Democratic Union (pj) 1998-2002

Euroopan kansanpuolue (EPP) (kunniapuheenjohtaja) 2003

Euroopan Investointipankin EIB:n Viisaiden ryhmä 2008-

 

Kunnalliset luottamustehtävät: 

Salon kaupunginvaltuusto 1977-

Salon kaupunginhallitus 1977-1988

Salon kaupunginvaltuusto (pj) 1989-1992

 

Muut luottamustehtävät: 

Kokoomuksen puoluevaltuusto

Varsinais-Suomen Kokoomus (pj) 1993-1994

Kansallinen Kokoomus (pj) 1994-2001 

(suomenpalloliitto.fi / 8.11.2009)